wtorek, 22 stycznia 2008

Przewłaszczenia na zabezpieczenie: kazusy.

Oto trzy kazusy dot. przewłaszczenia na zabezpieczenie, które rozwiążemy w tym tygodniu:

  1. Jan chciał kupić u dewelopera mieszkanie. W tym celu jednak musiał zaciągnąć kredyt. Przed zawarciem umowy kredytowej jego rodzice przewłaszczyli na zabezpieczenie swoją nieruchomość położoną na Mazurach. Wartość przewłaszczonej nieruchomości przekraczała dwa razy wartość kwoty uzyskanej z kredytu. Oceń stan prawny.
  1. Michał zaciągnął kredyt w banku, na którego zabezpieczenie przewłaszczył swój dom. Umowa kredytu okazała się nieważną, ale bank zbył nieruchomość Michalinie, której dom się bardzo podobał. Czy Michał odzyska dom?
  1. Katarzyna nie spłaciła kredytu, który zabezpieczyła przewłaszczając na rzecz banku nieruchomość. Bank sprzedał nieruchomość i w ten sposób zaspokoił swoją wierzytelność względem Kasi. Wierzyciele hipoteczni Katarzyny (na nieruchomości ustanowione bowiem były hipoteki) chcą uznania umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie za nieważną. Na jakiej podstawie i czy w ogóle – taka umowa mogłaby zostać uznana za nieważną tylko dlatego, że pominięto pierwszeństwo zaspokojenia wierzycieli hipotecznych?
Przeczytajcie również glosę J. Pisulińskiego do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8. marca 2002 roku, OSP 2003, nr 3, poz. 37 oraz glosę F. Zolla do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29. maja 2000 roku, OSP 2001, nr 2, poz. 26.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz