piątek, 18 kwietnia 2008

jaskółka spotkania z dr Ulrichem Ernstem

W czwartek - 17. kwietnia 2008 roku - o godz. 18.45 odbyło się spotkanie zorganizowane przez Sekcję Prawa Cywilnego TBSP UJ z dr Ulrichem Ernstem - pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedry Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji zatytułowane "O tak zwanych zasadach prawa rzeczowego".

Spotkanie to jest pierwszym, ale nie ostatnim, z cyklu dyskusji nad prawem rzeczowym - która przetacza się na "schadzkach" od kilku miesięcy. Dr Ernst omówił po krótce zasady, które przypisywane są jako charakterystyczne - prawu rzeczowemu. Ponadto podważył "wyłączność" prawa rzeczowego na niektóre jego cechy, przypisywane prawu rzeczowemu jako wyróżniające spośród innych praw.

Spotkanie to - niestety w niewielkiej grupie osób - jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad przyszłością oraz teraźniejszością prawa rzeczowego w Polsce - w szczególności w zakresie praw rzeczowych pełniących funkcję zabezpieczenia. Pytania o dopuszczalność "przewłaszczenia na zabezpieczenie" czy wprowadzenia długu gruntowego, a także analiza proponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy Ministrze Sprawiedliwości modyfikacji zastawu rejestrowego czy hipoteki ciągle pozostają otwarte. Argumenty, że linia orzecznicza w zakresie przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości jest właściwie stabilna, a długu gruntowego nie udało się ustanowić parlamentowi poprzedniej kadencji - nie mogą prowadzić do bezkrytycznego podejścia do niektórych wypracowanych przez praktykę lub proponowanych w doktrynie rozwiązań.

Dyskusja jest nadal otwarta. Dr Ernst wypowiedział pogląd o dopuszczalności przewłaszczenia na zabezpieczenie - jako mieszczącego się w granicach prawa własności zdefiniowanego w Konstytucji RP i kodeksie cywilnym. Wyraził również zapatrywanie, jakoby istniała materialna definicja praw rzeczowych, ale negatywnie ocenił przypisywanie niektórym cechom praw rzeczowych - charakteru dyrektywalnego.

Spotkanie z dr Ulrichem trwało prawie półtorej godziny, ale stanowiło zaledwie wstęp do analizy fundamentów praw rzeczowych. O następnym spotkaniu - tym razem "schadzkowym" - z dr U. Ernstem poinformujemy na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz